????
  الیاس حضرتی، قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتمادملی( حزب کروبی) و نماینده تهران، در نامه‌ای به سردار عزیز جعفری، فرمانده سابق سپاه، به اظهارنظرهای وی درباره انتخابات انتقاد کرد و نوشت:

 در ممالکی که به‌ظاهر قواعد مردم‌سالارانه را رعایت می‌کنند، احزاب سیاسی با اعلام صریح مواضع متفاوت خود، اقدام به فعالیت انتخاباتی می‌کنند و هیچ قیدی برای بیان آشکار مخالفتشان ندارند، ایضا نه‌‌ تنها تفاوت نگاه نامزد انتخاباتی‌شان را با نگاه کلی حکومت پنهان نمی‌کنند، بلکه عملا بر آتش اختلاف‌ نظر می‌دمند و آن را شعله‌ورتر می‌کنند. 

 .....در اغلب انتخابات‌ها از چپ‌ِچپ تا راست‌ِراست و از فعالان سوسیالیست تا طرفداران لیبرالیسم، حضور دارند و تبلیغات می‌کنند و همه گرایش‌های سیاسی و اقتصادی فارغ از تعلقات مذهبی می‌توانند در معرض رای و انتخاب مردم قرار گیرند.


???? آقای حضرتی توجه نکرده اند و یا نخواسته اند توجه کنند که :

در هیچ نظام موسوم به دمکراتیک احزاب مخالف اصل نظام لیبرالی اصولا اجازه فعالیت ندارند چه برسد اینکه در انتخابات شرکت کنند.
آنچه در آن کشور ها بنام اپوزسیون  مطرح است اپوزیسیون دولت  است نه اپوزسیون نظام.
به عنوان مثال  اکنون که حزب محافظه کار در بریتانیا پیروز شده، است. حزب کار گر در موضع  اپوزسیون قرار میگیرد اما اپوزسیون چه کسی؟
آیا حزبی  که در قدرت نیست اپوزسیون  نظام لیبرالی  انگلیس است؟
قطعا پاسخ منفی است.
این حزب اپوزیسیون حزب پیروز به عنوان حزبی که دولت(مجریه) را در اختیار قرار گرفته است می باشد. نه  اپوزسیون کل نظام سیاسی.
به همین طریق، در آمریکا و فرانسه و... روش به همین منوال است.

تمام احزاب سیاسی آن کشور در چهار چوب نظام سیاسی باهم رقابت میکنند و در اجرا، البته دارای اختلاف روش هستند.

@roushan88

منبع : روشن88 | اپزسیون دولت یا اپوزسیون نظام؟
برچسب ها : نظام ,سیاسی ,اپوزسیون ,دولت ,می‌کنند ,احزاب ,نظام سیاسی ,احزاب سیاسی